Jaká byla první etapa?

02.01.2019

První marockou etapou z Ameziane do Merady odstartoval v úterý 1. ledna 2019 jedenáctý ročník Africa Eco Race. Zahřívacích 91 kilometrů zvládli a do cíle dorazili všichni čeští i slovenští účastníci. Tým Čapka Rallysport dojel na 9. místě.

1. etapa Africa Eco Race 2019: Nador - La Momie, 1. ledna 2019
Celková délka: 649 km
Přejezd Nador - Ameziane: 55 km
Etapa: Ameziane - Merada 91 km
Přejezd: Merada - La Momie 503 km

Photo by Alessio Corradini

Závodní konvoj Africa Eco Race se nejprve 30. prosince po slavnostním startu v Monaku přesunul do francouzského města Séte, kde se nalodil na trajekt. Ten na Nový rok ráno zakotvil v marockém přístavu Nador. Poslední den v roce tak závodníci i pořadatelé prožili na moři. Na Silvestra je na lodi čekal společný přípitek. Hodně závodníků ale o půlnoci už spalo, čekalo je brzké vstávání a start do první etapy.

Start etapy byl ale posunut z 6:30 na devátou hodinu. Důvodem bylo o něco delší odbavení. Od 1. ledna začalo platit nové nařízení, na základě kterého se musely znovu vystavit již dříve vystavené dokumenty. Maročtí celníci sice úřadovali rovnou na trajektu, ale i tak z toho bylo dvouhodinové čekání ve frontě.

Photo by Alain Rossignol

Do etapy se startovalo po přejezdu o délce 55 kilometrů. Samotná etapa byla přibližně stejně krátká jako loni, a i dosahované časy byly srovnatelné s předchozím ročníkem. V etapě se střídaly rychlé a technické pasáže. Byly to prašné nezpevněné cesty, vyschlá řečiště a často veliké kamení.

V první etapě zajeli Petr Čapka s navigátorem Zdeňkem Vodou devátý čas mezi kamiony a 38. celkově. "Petr jel výborně," chválí Voda svého pilota. "Rychlostně zatím rozhodně hodně pod své limity, určitě budeme zrychlovat. Navigačně to byla hodně náročná etapa. Pořadatelé připravili spoustu chytáků, z některých křižovatek vedlo i šest cest. My jsme se na chvíli ztratili hned po deseti kilometrech," přiznává navigátor Tatry se startovním číslem 406, a uzavírá: "Byla to naše první etapa. Ještě se učíme, dostaneme se do toho."

Druhá etapa Africa Eco Race bude prakticky startovat z bivaku. Zároveň bude první ze šesti etap letošního ročníku, které budou mít cíl rovnou v dalším bivaku. Závodníci se díky tomu vyhnou nepříjemným přejezdům a budou si moci brzy odpočinout. Závodit se bude na 431 kilometrech z větší části vedených po zcela nových tratích včetně dosud nevyužitých dun.